День перед Різдвом – велике свято, Святий вечір.
День перед Різдвом – велике свято, Святий вечір.
Дата Святвечора залежить від того, відзначає родина Різдво 25 грудня, або 7 січня.
Святвечором називають останній день перед Різдвом –24 грудня або 6 січня відповідно, а назва Святий вечір, Святвечір (Сочевник) пов’язана з солодкою кашею, яку готували на вечерю – це кутя, або ж сочиво.
Наші пращури починали з сочива усі застілля від Різдва до Хрещення. До різдвяної куті додавали мед, мак, горіхи та сухофрукти.
Зазвичай це свято традиційно відмічали вдома або в церкві. Вдень господині готували страви та прибирали хату, щоб на Різдво було чисто. Всі роботи проводили до першої зірки на небі. До того часу нічого не їли – годували лише дітей.
Після появи першої зорі на небі на стіл накривали вечерю з 12 страв. Оскільки цього дня ще триває піст, на столі не мало бути м'ясної та молочної їжі і яєць. Алкоголь також був під забороною – замість нього пили узвар.
У хаті під іконами ставили дідуха – прикрасу із пшеничного чи житнього снопа, що символізує добробут та багатство. На другий день різдвяних свят дідуха спалювали, а довкола нього колядували та співали пісень.
Опівночі на Святвечір проводиться церковна служба. Відвідувати її заведено всією родиною.
До наших днів деякі традиції святкування Різдва не збереглися, деякі змінилися, можливо, навіть виникли нові, але українська щирість, щедрість, гостинність, любов один до одного, взаємодопомога і доброта не зміняться ніколи.
Вітаємо зі Святвечором! Хай дідух принесе вам добробут, а кутя здоров’я й радості у побут, щоб родина зустрічалась, колядою віншувалась!
Христос Народився!