Соціальні послуги
Про компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі у запитаннях і відповідях
Яким нормативним документом визначається порядок проведення компенсації?
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 (далі – Порядок).
Хто має право звернутися за призначенням компенсації?
Звернутися за призначенням компенсації можуть громадяни України, які зареєстровані (у тому числі, як внутрішньо переміщені особи) та фактично проживають на території одного з населених пунктів Феодосіївської сільської територіальної громади.
При цьому, компенсація може бути призначена фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки та є:
- особами з інвалідністю I групи;
- дітьми з інвалідністю;
- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі захворювання, визначені відповідно до Переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161.
Які документи необхідні для оформлення компенсації?
Залежно від категорії особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, мають бути подані такі документи:
- копія паспорта особи, яка має намір надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- копія документа (паспорта, свідоцтва про народження дитини), що посвідчує особу, яка потребує соціальних послуг з догляду;
- копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для осіб, що належать до вказаної категорії);
- заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- заява про згоду отримувати соціальні послуги;
- декларація про доходи та майновий стан (заповнюється заявником у відділі на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за квартал, що передує місяцю, що передує місяцю звернення) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги.
- копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ;
- висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ;
- копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ;
- довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ;
- копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
- копія рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників);
- довідка уповноваженого органу з питань пенсійного забезпечення про отримання чи не отримання надбавки на догляд;
- заява про виплату пенсії та грошової допомоги для зарахування суми компенсації на відкритий у банку рахунок для виплат.
Копії документів приймаються виключно, за умови пред’явлення їх оригіналів.
Куди можна звернутися для оформлення компенсації?
Звертатися необхідно безпосередньо до відділу соціального захисту населення Феодосіївської сільської ради (с. Хотів, площа Паширова, буд. 2, каб. 4).
Яким чином здійснюється призначення та виплата компенсації?
Протягом двох днів після надання повного пакету документів, фахівці відділу соціального захисту населення Феодосіївської сільської ради (далі – відділ) у складі спеціально створеної комісії здійснюють комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, шляхом проведення обстеження за її місцем проживання.
За результатами такого обстеження складається відповідний висновок, що разом з іншими документами опрацьовується відділом з використання програмного комплексу «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада».
У випадку прийняття позитивного рішення про призначення компенсації, відділ готує відповідний проєкт рішення для розгляду на засіданні виконавчого комітету Феодосіївської сільської ради.
Позитивне рішення виконавчого комітету Феодосіївської сільської ради про проведення компенсації є підставою для виплати компенсації особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, за рахунок коштів бюджету Феодосіївської сільської територіальної громади.
На який термін та в якому розмірі призначається компенсація?
Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи, терміном на 12 місяців.
Розмір компенсації, відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги», обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
За яких обставин виплата компенсації припиняється?
Виплата компенсації припиняється, у разі:
1) зміни місця проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, чи фізичної особи, яка надає соціальні послуги;
2) смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
3) смерті фізичної особи, яка надавала соціальні послуги;
4) отримання особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, соціальних послуг з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду або перебування такої особи на повному державному утриманні;
5) перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.
До 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, разом з особою, яка потребує надання соціальних послуг, на лікуванні за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
6) перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, на стаціонарному або санаторно-курортному лікуванні протягом 30 календарних днів.
У разі виникнення перелічених вище обставин, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов’язані в десятиденний термін письмово повідомити відділ соціального захисту населення Феодосіївської сільської ради про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.
Куди можна звернутися для отримання додаткової інформації щодо оформлення компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі?
За додатковою інформацією щодо оформлення компенсації за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі громадяни можуть звернутися до відділу соціального захисту населення Феодосіївської сільської ради (с. Хотів, площа Паширова, буд. 2, каб. 4, тел. 0637852784)